کربلا

شرح

شهر کربلا در استان کربلا و از شهرهای به نام در کشور عراق است. شهر کربلا از شهرهای جنوبی کشور عراق است و در قسمت غربی رود فرات قرار دارد و 100 کیلومتر با بغداد فاصله دارد.

 

جالب است بدانید تا سال 61 هجری قمری این شهر بیابان بزرگی بودو بعد از رویداد کربلا این منطقه مورد توجه همگان قرار گرفت و پس از ساخت زیارتگاه برای شهدای دشت کربلا به یکی از مهم ترین شهرهای زیارتی در جهان تبدیل شد.

معرفی شهر کربلا

همان طور که گفته شد شهر کربلا یکی از شهرهای جنوبی در کشور عراق است و مرکز استان کربلا می باشد. شهر کربلا حدودا 52800 کیلومتر مساحت دارد و بیشتر از 700 هزار نفر جمعیت دارد. دین مردم این شهر اسلام و مذهب آن ها شیعه می باشد و عموما مردم آن به زبان عربی و یا کردی صحبت می کنند.

واحد پول رایج در شهر کربلا، دینار است. آب و هوای این شهر گرم و خشک است. لازم است بدانید در این شهر فرودگاه بین المللی وجود ندارد و زائران باید از شهرهای اطراف خود را به این شهر برسانند.

خوب است بدانید شهرکربلا را از ثروتمندترین شهرهای کشور عراق محسوب می شود و مهم ترین منبع درآمد آن از طریق زائران و همچنین فروش خرما تامین می شود. این شهر از دو بخش کربلا قدیم و کربلا جدید تشکیل شده است که حرم مطهر امام حسین و حضرت ابوالفضل در بخش قدیم آن واقع شده اند. در این شهر زیارتی حدود 100 مسجد و 25 مدرسه دینی وجود دارد.

معرفی شهر کربلاتاریخچه شهر کربلا

دلیل اصلی مشهور بودن شهر کربلا رویداد کربلا و روز عاشورا می باشد و تا قبل از این رویداد شهر کربلا بیابانی بیش نبود. در طی رویداد کربلا، امام حسین (ع) که راضی به بیعت با یزید نبود سرانجام از مکه به سمت کوفه حرکت کرد ولی در راه کوفه ابن زیاد که فرماندار کوفه بود به حر بن یزید ریاحی دستور داد که کاروان ایشان را متوقف نماید؛ به همین دلیل سپاه امام حسین در منطقه کربلا توقف نمودند.

درگیری میان کاروان امام حسین و لشکر عمر بن سعد در روز دهم محرم سال 61 قمری شدت پیدا کرد و منجر به شهادت امام حسین و 72 تن از یاران ایشان شد؛ بازماندگان کاروان نیز که اغلب زنان و بچه ها را تشکیل می دادند اسیر شدند و توسط یزید به کوفه و سپس به دمشق فرستاده شدند.

حرم حضرت عباس در فاصله حدود 400 متری از ضلع شمال شرقی حرم امام حسین واقع شده و در این بین فضایی آرامش بخش و روح نواز به نام بین الحرمین قرار دارد که دو حرم را به یکدیگر متصل می کند. حال و هوای بین الحرمین برای تمامی افراد خاص و ناب بوده به طوری که هر کسی یک بار سفر به کربلا را تجربه کند محال است دلتنگ آن نشود. روز تاسوعا منتسب به حضرت ابوالفضل بوده و روز عاشورا نیز به حسین بن علی منسوب می گردد.

تاریخچه شهر کربلاپیاده روی اربعین در کربلا

روز بیستم ماه صفر هر سال روز اربعین نامیده می شود و اغلب مسلمانان شیعه در سراسر جهان به عزاداری و برگزاری مراسم عزاداری می پردازند. مسلمانان همسایه با کشور عراق برای برگزاری مراسم به کشور عراق سفر می کنند و اغلب افراد پیاده تا کربلا می روند.

پیاده روی اربعین حسینی سالهای سال است که مورد توجه قرار دارد و افزون بر شیعیانی که در عراق، ایران یا کشورهای همجوار قرار دارند، افراد بی شماری از راه های بسیار دور خود را به این راهپیمایی معنوی می رسانند تا در فضیلت آن شریک شوند و بتوانند این ایام پرفیض را با اشتیاق رسیدن به حرم سپری کنند.

راه های دسترسی به شهر کربلا

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد شهر کربلا فرودگاه بین المللی ندارد و مسافران و علاقمندان برای سفر به شهر کربلا باید به شهرهای اطراف این شهر سفر نمایند و سپس با ون، تاکسی و یا اتوبوس به این شهر سفر نمایند. در جدول زیر راه های هوایی از شهرهای کشورمان ایران به شهرهای نجف و بغداد دسته بندی شده اند و به شرح زیر است:

مسیرهای هوایی منتهی به بغداد بلیط هواپیما تهران به بغداد
بلیط هواپیما اصفهان به بغداد
بلیط هواپیما مشهد به بغداد
بلیط هواپیما شیراز به بغداد
مسیرهای هوایی منتهی به نجف بلیط هواپیما اهواز به نجف
بلیط هواپیما تهران به نجف
بلیط هواپیما اصفهان به نجف
بلیط هواپیما مشهد به نجف
کشور: عراق