چیتوان

شرح

کشور نپال را عموما به عنوان سرزمین هیمالیا می‏شناسند؛ سرزمین اورست، بلندترین کوه دنیا. اما واقعیت این است که محبوب‏ترین جاذبه‏‏ این کشور از نگاه بسیاری از گردشگران، پارک ملی سلطنتی چیتوان با مساحت ۹۳۲ کیلومترمربع است.
واژه‏ چیتوان معنای لغوی بسیار جالبی دارد، ریشه‏ این کلمه سانسکریت است و از ترکیب “chit” به معنای “قلب” و “vana” به معنای جنگل تشکیل شده؛ یعنی “قلب جنگل”.

پارک ملی چیتوان، یکی از پارک های تحت حفاظت و بسیار پر جاذبه در کشور نپال است که هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. در گذشته پارک چیتوان، به عنوان پارک سلطنتی شناخته می شد؛ اما امروزه این پارک به عنوان پارک های ملی کشور نپال شناخته شده است. در گذشته خانواده های سلطنتی برای شکار و بازی به جنگل های چیتوان می رفتند. اما در سال 1984 جنگل های چیتوان به عنوان پارک ملی چیتوان در لیست آثار یونسکو قرار گرفت. وسعت پارک ملی چیتوان در حدود 932 کیلومتر مربع می باشد.

شاید در گذشته شکارچیان بسیاری در این منطقه به شکار حیواناتی همچون کرگدن، پلنگ و … می پرداختند؛ اما پس از ثبت این مجموعه در آثار یونسکو، هرگونه شکار حیوانات در این منطقه ممنوع شد. بازدید از این پارک برای گردشگران و افرادی که قصد گردش در جنگل های چیتوان را دارند، آزاد بوده و شما با تهیه بلیط می توانید از این مجموعه گردشگری و طبیعی بازدید نمایید.

برای سفر به پارک چیتوان، شما می توانید از شهر کاتماندو با اتوبوس به پارک ملی چیتوان بروید. معمولا سفر با اتوبوس از کاتماندو به چیتوان حدود 5 الی 6 ساعت به طول می انجامد. البته شما می توانید با اتومبیل شخصی نیز به چیتوان بروید و قطعا در مدت زمان کمتری به چیتوان خواهید رسید. توجه داشته باشید که در جنگل های چیتوان، گونه های جانوری وجود داشته که در خطر انقراض هستند و به سبب اهمیت این موضوع به یکی از مناطق حفاظت شده در نپال تبدیل گردیده است.

برای سفر به کشور هند ابتدا باید فرم ورود به هند را در سایت این کشور تکمیل نمایید.

چیتوان

تفریحات پارک ملی چیتوان

در پارک ملی چیتوان، تفریحات بسیار زیادی وجود دارد که شما می توانید علاوه بر بازدید از پارک، از این تفریحات نیز لذت ببرید. جنگل های چیتوان، یکی از بخش های اصلی در چیتوان است که علاوه بر پوشش های گیاهی بسیار، دارای گونه های جانوری متعددی نیز می باشد. شما می توانید در طول مسیر از دیدن این طبیعت لذت ببرید. یکی دیگر از تفریحات جذاب در پارک ملی چیتوان، سافاری در بین جنگل های چیتوان می باشد.

معمولا ماشین های مخصوصی، برای این لذت هیجان انگیز در نظر گرفته شده اند و شما می توانید از آن ها استفاده نمایید. در برخی مناطق پارک ملی چیتوان، رودخانه های کوچکی وجود داشته و امکانات قایق سوای نیز برای گردشگران تعبیه شده است. از این رو شما می توانید به راحتی از این تفریح جذاب نیز استفاده نمایید. بخش اعظمی از پارک ملی چیتوان، شامل جنگل های انبوهی می باشد. شما می توانید ساعت ها در این جنگل های قدم زده و از طبیعت موجود در جنگل های چیتوان بهره مند شوید.

پارک ملی چیتوان نپال و طبیعت بکر آن

چیتوان

پارک ملی چیتوان | جاذبه های طبیعی | آموزش گردشگری ارسباران

کشور: نپال