پخارا

شرح

پخارا شهری در ۲۰۰ کیلومتری غرب کاتماندو پایتخت نپال است که پس زمینه آن، کوه های باشکوه آناپورنا است و شهر، ساحل ۹ دریاچه است که ۳ دریاچه اصلی فیوا، روپا و بگناس هستند.

برای بسیاری از توریست ها، ماندگارترین صحنه از پخارا، انعکاس کوه ماچاپوچاره در دریاچه فیوا است. به کوه ماچاپوچاره قله دم ماهی می گویند چرا که خط افق را با لبه های تیزش بریده و سر به فلک کشیده است. دره پخارا در سال‌های اخیر به عنوان مقصدی برای فعالیت های هیجان انگیز مانند پاراگلایدر، پرواز با هواپیماهای سبک، بانجی جامپینگ، زیپ لاین و اسکای دایوینگ است و قایق سواری و ترکینگ از دیگر فعالیت هایی است که می توان در پخارا انجام داد.

انعکاس ماچاپوچاره روی دریاچه فیوا - نارون اکوتور

 

آب و هوا، دسترسی و اقامت

پخارا گرمتر از کاتماندو است. تابستان‌ها گرم و مرطوب است و زمستان‌های معتدلی دارد.

برای سفر به پخارا از کاتماندو می توان با هواپیما اقدام کرد هر چند که فاصله کمی دارد. همچنین می توانید از شهرهای دیگر با اتوبوس به پخارا بروید. اقامت در پخارا از اقامتگاه های راحت با امکانات اولیه تا هتل ها و استراحتگاه های مجلل در سطح جهانی که خدمات و امکانات مدرن ارائه می کنند را در بر می گیرد.

 

 

یکی از جاذبه های توریستی پخارا رودخانه ستی است که به طرز شگفت انگیزی از رشته کوه مهابهارات می گذرد و از تونل ها و غارهای متعددی عبور می کند. ستی که در لغت به معنای رودخانه سفید است از توده آناپورنا سرچشمه می گیرد. حداکثر عرض رودخانه ستی ۲ متر است اما عمق آن به ۲۰ متر می رسد! از برخی نقاط در شهر، می توان این رودخانه را مشاهده کرده که وحشیانه از لای دره عمیقی که در طول هزاران سال حک کرده است، فوران می کند.

 

بازار قدیمی و معبد بیندیاباسینی

بازار قدیمی پخارا - نارون اکوتور

بازار قدیمی پخارا، در ۴ کیلومتری دریاچه پخارا قرار دارد که تضاد کامل با آن است و یک بازار سنتی است که محل تجمع گروه‌های مختلف از تجار است. گشت و گذار در بازار قدیمی برای مشاهده معماری محلی و سبک زندگی سنتی نیواری بسیار عالی است. معابد و بناهای تاریخی شباهت زیادی به معماری نیواری دره کاتماندو دارند. بازار قدیمی همچنین خانه یکی از محبوب‌ترین زیارتگاه‌های پخارا، معبد بیندیاباسینی است که ساختار گنبد مانند سفید دارد.

 

روستاهای ارتفاعات آناپورنا بهترین مکان ها برای پیاده روی های کوتاه یا به اصطلاح هایکینگ هستند و چشم اندازهای بسیار زیبایی را ارائه می دهند. همچنین ترکینگ به بیس کمپ آناپورنا برای علاقه مندان به کوهنوردی توصیه می شود. به طوری که مسیر ترکینگ بیس کمپ آناپورنا، یکی از ۱۰ مسیر برتر ترکینگ در جهان است. در این مسیر تپه ای به نام پون هیل وجود دارد که یکی از زیباترین چشم اندازهای طلوع خورشید را ارائه می دهد.

 

 
کشور: نپال