هیروشیما

شرح

هیروشیما  از دو واژه ژاپنی «هی. رو» به معنی گسترده و «شی. ما» به معنی جزیره ترکیب شده‌است. هیروشیما شهری در غرب جزیره هونشو در کشور ژاپن است. نخستین شهری است که توسط آمریکا به آن حمله ی اتمی شد (ششم اوت ۱۹۴۵م). با انفجار بمب اتمی چهار تنی محتوی ۶۰کیلوگرم اورانیوم-۲۳۵ موسوم به پسر کوچک بر روی این شهر، تا پایان سال ۱۹۴۵م در حدود ۱۴۰۰۰۰ نفر و در فاصلهٔ سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۱ در حدود ۶۰۰۰۰ نفر جان باختند. بمب که در ارتفاع ۵۴۸ متری زمین منفجر شد قدرتی برابر با ۲۰۰۰۰ تن تی ان نی داشت و در حال انفجار از فاصله ۹ کیلومتری ۱۰ برابر نورانی تر از خورشید دیده می‌شد.

متروی هیروشیما در سال ۱۹۹۴ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۲۲ ایستگاه می‌باشد.

این شهر دربمباران اتمی هیروشیما توسط آمریکا در پایان جنگ جهانی دوم نابود و با خاک یکسان شد، روز ۶ اوت سال ۱۹۴۵ میلادی یک جنگنده «بی ۲۹» ارتش ایالات متحده اولین بمب اتمی تاریخ بشر به نام «پسر کوچک» را بر سر مردم شهر هیروشیما ژاپن فرو ریخت انفجار قارچی حاصل از این بمب ۹۰ درصد از این شهر را در یک لحظه نابود کرد و۹۰ هزار نفر را به کام مرگ فرستاد؛ ده‌ها هزار نفر دیگر نیز در ماه‌ها و سال‌های بعد بر اثر تشعشعات رادیو اکتیو حاصل از این انفجار وحشتناک جان خود را از دست دادند.

اما جدا از این موارد، این شهر دارای فرهنگ و تاریخ بسیار غنی می باشد و با جاذبه های گردشگری زیادی دارد، می تواند سفر خوبی برای گردشگران باشد.

شهر هیروشیما در ژاپن دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب می باشد. زمستان ها در این شهر هوا سرد و تابستان های گرمی دارد. در ماه های تیر و مرداد دمای هوا بسیار گرم می باشد. بر خلاف دیگر نقاط ژاپن هیروشیما از تابش آفتاب به طور کامل در طول سال بهره می برد.

کشور: ژاپن