منجیل

شرح

یکی از جاهای دیدنی رودبار در استان گیلان شهر منجیل است، جالب است بدانید که قبل از اسلام نام این شهر مانگیل بوده است که در زبان پهلوی به معنی “محل سکونت گیل ها”  است، شهر منجیل در یک منطقه ی کوهستانی قرار دارد, این شهر 14,679 نفر جمعیت دارد که اکثرا گیل, تات و کرد هستند. در نزدیکی شهر منجیل سد سفید رود یا سپید رود ساخته شده است که به معروفیت آن افزوده است.

این منطقه به گونه ای ایست که به دلیل بادخیز بودنش مرکز تجاری شهرستان رودبار است. از زمان های دور به این باد هفت باد منجیل گفته می شده, در این سال های اخیر تعداد بی شماری نیروگاه بادی به منظور تولید برق در این منطقه بر پا شده است.

در این شهر تجارت حرف اول را می زند علاوه بر آن فروش زیتون در سراسرش زبانزد است. با غ های زیتون در اطراف منجیل به گونه ای خاص خود را به تصویر می کشند.

آب و هوای منطقه : از نظر آب و هوا این منطقه به نوعی منحصر به فرد است به این دلیل که تلفیقی از سه شرایط آب و هوایی معتدل , کوهستانی و گرم و خشک را با هم دارد.

باد منجیل دلیل بارزی بر معروف شدن این شهر است اغلب در فصل های بهار و تابستان این باد به حداکثر میزان خود می رسد به نوعی که درختان زیتون را تا مرز شکستن تکان می هد. در اوایل دهه هفتاد بود که دولت تصمیم گرفت از کشور دانمارک نیروگاه بادی بخرد و در شهر منجیل نصب کند اما امروزه پروانه های بادی در کشور عزیزمان تولید می شوند و با نصبشان در نیروگاه بادی منجیل روز به روز به وسعت آن می افزایند.

کشور: ایران