مشهد

شرح

مشهد در طول تاریخ فرازونشیب تاریخی زیادی را به خود دیده است. تقریبا از دوره صفوی تاریخ این منطقه اهمیت زیادی پیدا می‌کند. این شهر به‌دلیل داشتن موقعیت مناسب طبیعی، پیش از اسلام نیز از بخش‌های مهم برای سکونت در خراسان محسوب می‌شد.

طبق اسناد موجود از اولین تاریخ‌های ثبت شده، این منطقه حتی مسکن قوم‌های آریایی هم بوده، اما متاسفانه اسناد زیادی درباره تاریخ این شهر قبل از اسلام وجود ندارد. توس در دروه خلافت عثمان به‌صورت کامل توسط اعراب فتح شد، در آن زمان بخشی از منطقه توس به مرکزیت شهر تابران بود و روستاهای سناباد و نوغان را که هم‌اکنون نیز از بخش‌های مهم مشهد هستند، در بر گرفت.

مغولان پس از حمله به این منطقه شروع به تخریب و کشتار کردند. این کار باعث شد مردم توس به‌سمت مشهد مهاجرت کنند. در نتیجه به‌تدریج مشهد گسترش پیدا کرد و زمان نادر شاه به پایتخت ایران تبدیل شد.

طرح توسعه حرم و شهر مشهد

همان طور که گفتیم، یکی از اصلی‌ترین دلایل گسترش مشهد بارگاه امام هشتم شیعیان در آن است. ساخت کهن‌ترین بخش‌های این مکان به سال ۶۱۰ (ق) برمی‌گردد. این توسعه و بازسازی از دوره تیموریان هم‌زمان با باسازی بنا‌های کهن خراسان در توس، هرات و نیشابور باعث توجه ویژه‌ای به این استان شد. تعداد زیادی از بنا‌های حرم امام رضا از زمان صفویان به‌ویژه شاه طهماسب صفوی به جا مانده است. وسعت این حرم در گذشته ۱۲هزارمترمربع بود. در حال حاضر مساحت حرم به یک میلیون مترمربع رسیده که این مکان را به یکی از بزرگ‌ترین اماکن مذهبی جهان تبدیل کرده است.

طرح توسعه حرم

قیام مسجد گوهر شاد

بدونِ شک مهم‌ترین رویداد تاریخ سیاسی مشهد قیام مسجد گوهرشاد در زمان رضا شاه پهلوی است. این قیام در روز ۱۲ تیر ۱۳۱۴ به نشانه اعتراض به سیاست‌های رضا شاه در صحن مسجد گوهرشاد مشهد سرکوب شد. قیام گوهرشاد زمانی شکل گرفت که رضا شاه درصدد بود سنت‌های مذهبی و قوانین اسلامی را حذف کند و فرهنگ غربی را جایگزین آن کند.

او در پیگیری این سیاست دستور داد حجاب از سر زنان مسلمان بردادرند، مردان کلاه غربی به سر بگذارند و روحانیون لباس روحانیت را از تن خارج کنند. در واکنش به این سیاست، مردم و روحانیون به مخالفت برخاستند. در روز ۲۰تیر نظامیان مشهد مردم را در صحن متفرق کردند یا به رگبار گلوله بستند که تعداد زیادی کشته و زخمی به همراه داشت. موضوع بار دیگر باعث شد شهر مشهد به لحاظ سیاسی به یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران تبدیل شود.

طرح توسعه حرمآشنایی کلی با شهر مشهد

اگر می‌خواهید به مشهد سفر کنید، آشنایی کلی با این شهر، مردم و فرهنگ آن چندان خالی از لطف نخواهد بود.

موقعیت جغرافیایی

شهر مشهد ۱۰۴۵۰ کلیومترمربع وسعت داشته و ارتفاع آن از سطح دریا ۹۸۰ متر است. این شهر مرکز استان خراسان رضوی بوده و در شمال شرق ایران واقع شده است. مشهد از شمال به کلات، از جنوب به تربت حیدریه، از غرب به شهرستان‌های نیشابور و از شرق به شهرستان‌های سرخس و تربت جام منتهی می‌شود

آب‌وهوای شهر مشهد

آب‌وهوای مشهد متغیر اما معتدل است و وزش بادها اکثرا از سمت جنوب شرقی به شمال‌ غربی‌ا‌ند. کمترین دما در زمستان ۱۵ درجه زیر صفر و بیشترین دما در تابستان به ۳۵ درجه بالای صفر نیز می‌رسد. مشهد در منطقه‌ای نسبتا خشک قرار دارد، به همین دلیل اغلب اوقات روزهای گرم و شب‌های خنک و مطبوعی را در آنجا تجربه خواهید کرد.

آشنایی با مردم شهر مشهد

جمعیت شهر مشهد طبق آخرین سرشماری که در سال ۱۳۹۵ انجام شده، بالغ بر ۳۱۸۴۰۰۰ نفر بوده است که دومین شهر پرجمعیت ایران محسوب می‌شود. مردم این شهر به زبان فارسی و با لهجه و گویش مشهدی صحبت می‌کنند. اکثر این مردم مسلمان و پیرو مذهب شیعه‌‌اند. در مشهد اعیاد مذهبی و ملی یا مراسم‌های عزاداری اهمیت فراوانی دارد و با شور، اشتیاق و سبک خاصی بین مردم انجام می‌شود. معمولا در این بازه‌های زمانی تعداد گردشگران نسبت به سایر اوقات افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

فرهنگ مشهدمشاهیر شهر مشهد

شهر مشهد و استان خراسان زادگاه بسیاری از مشاهیر است، ازجمله بزرگان این استان می‌توان به ابوالقاسم فردوسی، شیخ توسی، ادیب نیشابوری، جابربن‌حیان، ملک‌الشعرا بهار و مهدی اخوان ثالث اشاره کرد. ابوالقاسم فردوسی از شخصیت‌های معروف و پرآوازه شعر و ادب نه‌تنها در شهر مشهد، بلکه در تمام ایران است. آرامگاه این بزرگوار در شهر توس است و سالانه تعداد زیادی از گردشگران از این مکان دیدن می‌کنند.

آرامگاه فردوسی هم از جاذبه‌های تاریخی مشهد محسوب می‌شود و هم فضای سرسبز، معماری بی‌نظیر و دیدنی‌های دیگری دارد که باعث شده است هر فردی با هر سلیقه‌ای در گردشگری از حضور در آن لذت ببرد. از دیگر بزرگان شهر مشهد، شاعر معصار مهدی اخوان ثالث و استاد موسیقی محمدرضا شجریان است.

اخوان ثالث در سال ۱۳۰۷ در مشهد متولد شد. پیکر اخوان در توس و در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد که گوشه‌ای از تاریخچه مشهد را رقم می‌زند. همچنین پیکر استاد شجریان هم در این آرامگاه به خاک سپرده شده است که ارزش معنوی این مجموعه را بیش از پیش کرده است.

مشاهیر مشهدجاذبه‌ های شهر مشهد

با همه آنچه گفته شد، طبیعی است که مشهد یکی از معروف‌ترین شهرهای توریستی ایران باشد. این شهر نه‌تنها ازنظر مذهبی اهمیت دارد، بلکه جاذبه‌های بسیار دیدنی دیگری هم دارد. به قول معروف سفر به مشهد هم زیارت است و هم سیاحت، هم فال است و هم تماشا. پس در ادامه معرفی جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی مشهد را از دست ندهید.

جاذبه‌ های گردشگری

چه ازنظر تاریخی با بناها و خانه‌های قدیمی مختلف، چه ازنظر طبیعت‌گردی با روستاها و باغ‌های خوش‌ آب‌وهوا و چه ازنظر شکم‌گردی، بازارگردی و سایر جاذبه‌های گردشگری که هر شهری می‌تواند یک یا چند نمونه از آن‌ها را داشته باشد، مشهد یکه‌تازی است که حرف اول را می‌زند. گردشگری در این شهر حدومرزی ندارد. حتی اگر چند روز متوالی را به این کار اختصاص دهید، باز هم هنگام بازگشت از مشهد، فهرست بلندبالایی از دیدنی‌های مشهد را ندیده‌اید.

جاذبه‌ های تاریخی مشهد

یکی از جاذبه‌های شهر مشهد که واقعا ارزش دیدن دارد و بارها در این مطلب به آن اشاره شد، آرامگاه فردوسی در توس و از جاهای دیدنی اطراف مشهد است. پس از زیارت در حرم امام رضا، آرامگاه فردوسی برجسته‌ترین جاذبه گردشگری مشهد است.

این مقبره تاریخی از سه قسمت مختلف تشکیل شده است. بخش تالار یکی از زیباترین قسمت‌های بنای آرامگاه فردوسی است. هر وقت از سال که به مشهد سفر کنید، می‌توانید همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر به این مکان بروید. آدرس: خراسان رضوی، شهر توس در انتها بلوار بهارستان آرامگاه فردوسی در توساز جاذبه‌های تاریخی شهر مشهد می‌توان به باغ موزه‌ نادری اشاره کرد که برای یادبود یکی از شاهان تاریخ‌ساز ایران و مشهد یعنی نادر شاه ساخته شده است. در سال ۱۳۴۲ مجسمه‌ای از این شاه بزرگ در مشهد ساخته شده است.

در حال حاضر ساختمان باغ موزه نادری دو سالن دارد که هر دو آن‌ها موزه‌هایی هستند که آثار جنگی و غیرجنگی مربوط به حکومت افشاریان را نمایش می‌دهند. این مجموعه تاریخی برای افرادی که به دوره‌های تاریخی مختلف ایران علاقه دارند، جالب خواهد بود. بین ساعت ۹ الی ۱۷ بهترین زمان بازدید از این مجموعه است. آدرس: مشهد، خیابان شیرازی، چهارراه شهدا

مجسمه نادرشاه افشارجاذبه‌ های طبیعی

یکی از جاذبه‌های طبیعی شهر مشهد پارک هفت حوض است. این پارک در هفت کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. حوضچه‌های موجود در این پارک بر اثر فرسایش شیمیایی به‌ وجود آمده‌اند. این حوضچه‌ها که به‌شکل طبیعی به وجود آمده‌اند، باعث جریان طبیعی آب شده‌اند. توجه کنید که برای بازید از این مکان زیبا باید لباس و کفش مناسب کوه‌نوردی بپوشید، همچنین باید قبل از غروب آفتاب به شهر بازگردید، چراکه وضعیت محیطی اطراف پارک هفت حوض برای ساعات پایانی روز چندان ایمن نیست.

آدرس: شهرک سیدی، بلوار خلج

پارک هفت حوض شهر مشهداز دیگر جاذبه‌های طبیعی شهر مشهد که برای عاشقان طبیعت‌گردی انتخاب مناسبی است، می‌توان باغ گیاه‌شناسی ملی ایران را نام برد که به‌شکل باغ‌های بهشتی ساخته شده است. در این باغ ۱۸۰ گونه‌ مختلف دارویی و ۴۰۰ نمونه‌ ژنتیکی نگهداری می‌شود که بازدید از این مکان نیز خالی از لطف نیست.

باغ گیاه‌شناسی مشهد علاوه بر گیاهان و درختان متنوع، کافه‌ها و رستوران‌های مختلفی هم دارد. شما می‌توانید پس از یک گشت‌وگذار ناب در این باغ با یک نوشیدنی یا خوراکی ایدئال از خود پذیرایی کنید. آدرس: بلوار جمهوری شهر مشهد، حدفاصل چهارراه مقدم و پل غدیر باغ گیاهشناسی مشهدیکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شهر مشهد که در ۳۵ کیلومتری این شهر قرار دارد، غار مغان است. به‌گفته اکتشافات زمین‌شناسی در این غار فسیل‌های حلزونی و مسیرهایی وجود دارد که به ۱۰۰ میلیون سال قبل می‌رسد.

سنگ‌هایی با شکل‌های خاص، آویزهای مختلف، آب خنک کف آن و… همه‌وهمه باعث شده‌ است این مکان تاریخی یکی از مرموزترین و جالب‌ترین دیدنی‌های طبیعی مشهد باشد، یادتان باشد اگر می‌خواهید از غار مغان دیدن کنید، به‌هیچ‌وجه بدون راهنما و وسایل ایمنی به این مکان زیبا نروید؛ چراکه احتمال گم‌شدن یا آسیب‌دیدن در این مکان بسیار زیاد است و نباید به‌تنهایی در آن قدم گذاشت. نشانی: مشهد، جاده‌ خلج

غار مغانجاذبه‌ های تفریحی شهر مشهد

کوه‌سنگی یا کوسنگی، یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های تفریحی مشهد با ظاهری کوهستانی و طبیعی است. به‌طور ویژه پیشنهاد می‌کنیم در سفر خود به مشهد حتما این مکان زیبا را ببینید. از پارک کوه‌سنگی تا شهر مشهد خیابانی بسیار سرسبز به نام خیابان کوهسنگی وجود دارد که یکی از معروف‌ترین خیابان‌های این شهر محسوب می‌شود.

این مجموعه ترکیبی از آب، سنگ، نور و پوشش گیاهی بسیار زیبایی است. سنگ‌های گرانیتی زیبای کوه، طبیعت ناب و منظم چشم‌نواز این کوه یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر مشهد است.

آدرس: جنوب غربی مشهد، انتهای خیابان کوه‌سنگی کوهسنگیاستخر سرپوشیده شهر مشهد به نام سرزمین موج‌های آبی یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های آبی ایران است. این پارک آبی می‌تواند یک روز تکرارنشدنی را برای افرادی که عاشق آب و بازی‌های آبی‌اند، رقم بزند. این استخر وسیع سرسره‌های هیجان‌انگیز، حمام ترکی، سرسره کودکان، ماساژ، مهدکودک، رستوران، کافه، استخر موج، سونا، جکوزی و… تنها بخشی از امکانات و تفریحات این مجموعه آبی است.

این پارک آبی تفریحی در همه فصول به‌ویژه تابستان دایر بوده و جشنواره‌ها یا تخفیف‌های چشمگیری دارد. بنابراین اگر می‌خواهید در بهترین زمان ممکن این تفریح آبی را تجربه کنید، تابستان انتخاب بهتری خواهد بود. آدرس: مشهد، قاسم‌آباد، بلوار اندیشه، نبش اندیشه ۸۳

سزمین موج های آبیجاذبه‌ های مذهبی مشهد

جاذبه‌های مذهبی این شهر که دیگر نیازی به توضیح چندانی ندارد. از بارگاه زیبا امام رضا(ع) که هرچه گفته شود کم است، اما در این شهر اماکن مذهبی دیگری نیز وجود دارد که برای عاشقانه زیارت جای آرام‌بخشی خواهد بود.

ازجمله جاذبه های گردشگری مذهبی مشهد می‌توان به گنبد خشتی مشهد، آرامگاه خواجه ربیع، مقبره پیر پالان‌دوز مشهد و آستان متبرکه امامزادگان ناصر و یاسر(ع) اشاره کرد که می‌توانید از همه آن‌ها بازدید کنید. این دیدنی‌ های مذهبی مشهد قدمت بسیار زیاد، فضای معنوی روح‌بخش، فضای سرسبز کوچک اما دیدنی و حال خوشایندی دارند که به شما در داشتن احساس معنوی و روحی بهتر کمک خواهند کرد.

حرم امام رضاراهنمای شهر مشهد

برای یک سفر حرفه‌ای و بدون مشکل به مشهد علاوه بر جاهای دیدنی و جاذبه‌های گردشگری شهر، باید مراکز ضروری مانند رستوران، کافه، سامانه حمل‌ونقل عمومی، بازارها و… آن را هم بشناسید تا جایی کارتان گیر نکند. در این بخش شما را با این بعد شهر توریستی مشهد هم آشنا خواهیم کرد.

رستوران‌ های شهر مشهد

بدون شک یکی از لذت‌های سفر، تجربه طعم غذاهای متنوع و خوشمزه به‌ویژه غذاهای محلی است. تمامی شهر‌های ایران رستوران‌های کوچک و بزرگ، لوکس و ساده با محیط‌های مختلفی دارند. مشهد نیز از این قاعده مستثنی نیست. از برجسته‌ترین و معروف‌ترین رستوران‌‌های مشهد که همه گردشگران مشتاق تجربه طعم غذاهای آن هستند، رستوران‌های پسران کریم، باغ زیتون، شایان، تراس، معین درباری و رستوران ایتالیایی لیمو است، البته همه رستوران‌های شهر مشهد غذاهای خوب و خوشمزه‌ای دارند که شما می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید، اما این فهرست بین گردشگران اهمیت بیشتری دارد.

این رستوران‌ها تنها رستوران‌های معروف و ایدئال مشهد نیستند، اما در گروه بهترین رستوران‌های آن قرار دارند. در رستوران پسران کریم، باغ زیتون، شایان، تراس و معین درباری می‌توانید غذاهای سنتی ایرانی و حتی غذاهای محلی مشهد را تجربه کنید. همچنین در رستوران ایتالیایی لیمو می‌توانید بهترین غذاهای ایتالیایی مشهد را امتحان کنید. البته در نظر داشته باشید این مراکز همان طور که شهرت بیشتری دارند، قیمت‌های گزافی هم دارند که ممکن است با جیب هر گردشگری نخواند.

رستوران های مشهد

فست‌فود های شهر مشهد

باتوجه‌به اینکه مشهد یکی از قطب‌های گردشگری ایران است، وجود تعداد بسیار زیاد کافه و رستوران در آن چندان جای تعجبی ندارد. غذاهای فست‌فود هم که در همه نقاط ایران طرفداران خود را دارند. اگر شما هم به غذاهای سبک فست‌فود علاقه دارید، به اعتقاد خیلی از گردشگران فست‌فودهای عطاویچ، آس برگر، پتیزا پیتزا و کنتاکی بزرگمهر می‌توانند انتخاب بسیار خوبی برای شما باشند که غذاهایی با بهترین کیفت به شما عرضه کنند.

برگرهای حجیم عطاویج، پیتزاهای پروپیمان پتیزا پیتزا و سوخاری‌های تازه و ترد بزرگمهر از غذاهایی هستند که مشابه طعم آن‌ها در مشهد به‌سادگی پیدا نمی‌شود. همه این فست‌فودی‌ها غذاهای باکیفیت، قیمت مناسب با حجم و کیفیت غذا، محیط خانوادگی و دوستانه شیک، چیدمان ایدئال و… دارند. این باعث می‌شود اغلب گردشگران از خوردن غذاهای فست‌فودی در این رستوران‌ها احساس خوشایندی داشته باشند.

فست فودهای مشهدکافی‌شاپ‌های شهر مشهد

یکی دیگر از ابعاد شکم‌گردی در مشهد کافی‌شاپ‌های آن هستند. ازجمله بهترین، پرطرفدارترین و بنام‌ترین کافی‌شاپ‌هایی می‌توانید عصرهای خوشایندی را در آن‌ها سپری کنید می‌توان به کافی‌شاپ دیدار، کاکتوس، ادن، قندون، تراس و بیسکویت اشاره کرد.

نوشیدنی‌های سرد مانند انواع آبمیوه‌های تازه کافی‌شاپ دیدار، اسنک‌های عصرانه کاکتوس و ادن و نوشیدنی‌های گرم و دمنوش‌های کافه قندون از بهترین آیتم‌های منوی این کافه‌ها هستند. این کافه‌ها کنار نوشیدنی‌های سرد و گرم و خوراکی‌های متنوع چیدمان، دکوراسیون، نورپردازی، مسیر دسترسی و پرسنل خوش‌برخوردی دارند که حضور در این کافه‌ها را به یکی از بهترین لحظات سفر به مشهد تبدیل می‌کند.

کافی شاپ های مشهد

 

حمل‌ونقل عمومی در شهر مشهد

شهر مشهد سه پایانه اتوبوس‌رانی با نام‌های پایانه امام رضا، معراج و راه ابریشم دارد که مبدا و مقصد اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌ها و تاکسی‌های بین شهری محسوب می‌شوند. وسایل نقیله عمومی‌ این خطوط حمل‌ونقل همان خطوط BRT، اتوبوس‌های تندرو، اتوبوس‌های درون‌شهری و مینی‌بوس‌ها در دسترس‌اند.

خطوط مترو نیز می‌تواند یک گزینه مناسب برای تردد و دسترسی به نقاط مختلف شهرند. خط اول مترو مشهد شرق و غرب این شهر را به هم می‌رساند و در نزدیکی حرم نیز ایستگاه دارد. شما با این خط می‌توانید به فرودگاه، پارک جنگلی وکیل‌آباد، سه‌راهی طرقبه و شاندیز بروید.

خط دوم این مترو که جدیدا به بهره‌برداری رسیده است، شمال و جنوب این شهر را به هم می‌رساند و شما با استفاده از خط این مترو می‌توانید به راه‌آهن، میدان شهدا و خیابان کوه‌سنگی بروید. همچنین در شهر مشهد به‌دلیل وجود حجم زیادی از مسافران دسترسی به تاکس بسیار آسان است و با نرخ قیمت نسبتا مناسبی شما را به مقصد خود می‌رسانند.

خطوط اتوبوس مشهدمراکز خرید در شهر مشهد

یکی از هیجان‌انگیزترین و جذاب‌ترین بخش‌های هر سفر بازارگردی و خرید سوغاتی است. مشهد هم یکی از شهرهایی است که بازارهای سنتی و مدرن بسیار زیادی در نقاط مختلف خود دارد. تفاوتی ندارد نزدیک حرم باشید یا مرکز، شمال و حوالی شهر. در هرجا که باشید پاساژ، مرکز خرید یا بازار کوچک و بزرگی نزدیک شما پیدا خواهد شد که برای خرید پوشاک، سوغاتی، صنایع دستی، جواهرات و… می‌توانید سری به آن بزنید.

معروف‌ترین مراکز خرید مشهد عبارت‌‌اند از بازار امام رضا(ع)، مرکز خرید پروما، مجتمع تجاری الماس شرق، مرکز خرید آرمان، مجتمع تجاری وصال و پاساژ کاسپین که بسته به نیاز شما هرکدام می‌توانند در نوع خود بهترین باشند. این بازارها هریک کلاس قیمتی خاصی دارند و برای خریدهای گران یا ارزان گزینه خوبی‌اند.

مرکز خرید وصال

فرودگاه شهر مشهد

فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد یکی از شلوغ‌ترین خطوط هوایی داخلی کشور را دارد. این فرودگاه تا مرکز شهر ۸ کیلومتر فاصله داشته و دو ترمینال مجزا داخلی و خارجی دارد. از امکانات این فرودگاه می‌توان به پارکینگ طبقاتی، آرایشگاه، مراکز خرید برای، خدمات بانکی، خدمات اورژانسی، کافی‌شاپ، رستوران، رزو هتل، نمازخانه و… اشاره کرد که همگی برای رفاه حال گردشگران و مسافران این شهر طراحی و ساخته شده است.

اغلب هتل‌های مشهد به مقصد فرودگاه شهر خدمات رفت‌وبرگشت دارند؛ اما درصورتی‌که محل اقامت شما چنین خدماتی ارائه نمی‌داد، می‌توانید از تاکسی‌های سطح شهر استفاده کنید. دسترسی به تاکسی‌های مسافربری به‌سمت فرودگاه چندان دشوار نیست.

فرودگاه مشهدراهنمای سفر به شهر مشهد

شاید بد نباشد پیش از بستن چمدان و حرکت به‌سمت این قطب گردشگری نگاهی هم به شرایط سفر به مشهد بیندازید. کدام شیوه سفر برای رسیدن به مشهد مناسب‌تر است؟ اصلا چه زمانی برای سفر بهتر است؟

بهترین زمان سفر به شهر مشهد

برای هر فردی بهترین زمان سفر به مشهد به شیوه متفاوتی تعریف می‌شود. قطعا شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که ملاک شما برای سفر چیست؟ ازنظر آب‌وهوا بهترین زمان برای سفر به مشهد فصل بهار است، زیرا در این بازه زمانی هوای بسیار عالی است، نه سرد و نه گرم است. هوایی معتدل با خنک و طبیعت سرسبز که حال‌وهوای خوبی به شهر می‌بخشد.

فصل تابستان هوا نسبتا خشک و گرم است، اما در این فصل نیز مسافران زیادی به این شهر سفر می‌کنند. تابستان را می‌توان شلوغ‌ترین فصل مشهد دانست که زائران زیادی به آن سفر می‌کنند. بدترین فصل ازنظر آب‌وهوایی برای سفر به مشهد فصل زمستان است، زیرا این شهر در یک منطقه خشک قرار گرفته است و هوای زمستان آن به‌شدت سرد و خشک است.

گاهی هوای مشهد در فصل زمستان به منفی ۱۵ درجه زیر صفر می‌رسد و گشت‌وگذار در شهر را سخت خواهد کرد. بهترین زمان سفر به مشهد ازنظر مناسب‌ها هم‌زمان تولد امام رضا(ع)، عید نوروز، ماه رمضان، ایام محرم، شهادت امام رضا(ع) و نیمه شعبان است که هرکدام نسبت به شرایط زیبایی‌ها و مراسم‎‌های خاص خود را دارد. فصول زمستان و پاییز معمولا خلوت‌تر و قیمت‌ها مناسب‌تر است.

سفر به مشهد با هواپیما

سفر با هواپیما از پایتخت تا شهر مشهد تقریبا به یک ساعت و ربع زمان نیاز دارد. طبیعی است که سفر با تور‌های زمینی ازنظر زمانی بسیار متفاوت است. یکی از مشکلاتی که سفرهای هوایی دارد و همواره با آن مواجه خواهید بود، تاخیر پرواز است. پیشنهاد می‌کنیم تاحدامکان پرواز‌های صبح را انتخاب کنید، زیرا مناسب‌ترین پروازهای مشهد ازنظر زمانی و نظم، پروازهای صبح‌اند.

با این پروازها همچنین می‌توانید از روز خود در مشهد به‌خوبی استفاده کنید. سفر های هوایی معمولا راحت‌تر از سفرهای زمینی است و سریع‌ترین زمان ممکن برای رسیدن را دارد، اما در مقابل قیمت سفرهای هوایی هم بسیار گران است. قیمت سفرهای هوایی مشهد در فصل‌ها و ایام مختلف سال متغیر است. این هزینه در تعطیلی‌ها و فصول تابستان و بهار به بالاترین حد خود می‌رسد، اما در فصل امتحانات مدارس، فصول زمستان و پاییز این قیمت‌ها به‌طور چشمگیری کاهش می‌یاید.

کشور: ایران