فومن

شرح

در سراسر ایران، فومن را با باغ‌ها، شالیزارها، مجسمه‌ها، درختان چنار و مناظر زیبای طبیعی می‌شناسند. سرزمینی تاریخی که باستان‌شناسان آن را در گروه قدیمی‌ترین مناطق شمالی کشور معرفی کرده و پیشینه‌ای ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال را برای این سرزمین زیبا و سرسبز، تخمین زده‌اند. امروزه این شهرستان با بهره‌مندی از آب‌وهوایی معتدل و مطبوع، خوراکی‌های لذیذ و خوشمزه‌ بومی، سوغات و صنایع دستی محلی، دیدنی ها و چشم‌اندازهای طبیعی و نیز آثار تاریخی بازمانده از دوران باستان، به یکی از پرطرفدارترین مناطق گردشگری در کشور تبدیل شده است که سالانه پذیرای جمع زیادی از توریست‌ها و گردشگران از سراسر ایران و جهان است.

شهر مجسمه‌های دیار همیشه سبز گیلان با مساحت حدود ۲۹ کیلومتر مربع در غرب استان واقع شده است. با نگاه در نقشه فومن متوجه می‌شوید که از سمت شمال با دو شهر صومعه‌سرا و ماسال، از سمت غرب با شهرهای خلخال و ماسوله، از جنوب با طارم و از شرق با شهر رشت و شفت همسایه است. فاصله آن تا رشت حدود ۱۷ کیلومتر و با شهر صومعه‌سرا فقط ۵ کیلومتر فاصله دارد.

در تصور خیلی از گردشگران فومن فقط یک شهر شمالی خوش آب‌وهوا با طبیعت خرم است که در فصل بهار و تابستان سیل عظیمی از علاقه‌مندان به جنگل، کوه و دشت راهی آن می‌شوند. در حالی که پیشینه فومن به ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال قبل بر می‌گردد و به همین خاطر تعداد زیادی آثار تاریخی گران‌قدر را در دل خود جای داده است. این دیار پرافتخار سرسبز، مهد پرورش شخصیت‌های برجسته همچون محمدتقی بهجت، شیون فومنی، کیومرث صابری فومنی، سهیل رحمانی و فرامرز ریحان صفت است.

طبق آخرین سرشماری کشور در سال ۱۳۹۵ جمعیت فومن ۳۵۸۴۱ نفر است. بیشتر مردم این شهر به زبان شیرین گیلکی و با گویش بیه‌پس صحبت می‌کنند و اکثر آنها از طریق کشاورزی و دامپروری امرارمعاش می‌کنند.

کشور: ایران