ترابزون

شرح

 

 

 

ترابزون، مرکز استان ترابزون، در خط ساحلی شمال شرق ترکیه در نزدیکی مرز گرجستان قرار دارد؛ طوری که فاصله‌ آن با باتومی گرجستان، تنها ۲۰۰ کیلومتر است. فضای این شهر ساحلی که در مسیر تاریخی جاده ابریشم واقع شده است، به‌لطف گذشته‌ پر فراز و نشیبی که طی قرن‌ها تجربه کرده، آمیخته‌ای از مذاهب، زبان‌ها و فرهنگ‌های گوناگون است. در طول تاریخ، موقعیت استراتژیک ترابزون در ساحل دریای سیاه و به‌ویژه، در مسیر جاده ابریشم، از آن بندر تجاری معروفی ساخت؛ طوری که این شهر مدت‌زمانی طولانی به‌عنوان دروازه‌ای برای تجارت با ایران در جنوب شرق و قفقاز در شمال شرق عمل می‌کرد.

ترابزون را معمولا شهر سلاطین می‌نامند. چراکه زادگاه سلیمان یکم، پادشاه معروف عثمانی است که غربی‌ها او را با نام سلیمان محتشم و شرقی‌ها با نام سلیمان قانونی می‌شناسند. محصولات کشاورزی این منطقه نیز عامل دیگری برای شهرت ترابزون است. به‌خاطر مناسب‌بودن شرایط آب و هوایی و خاک منطقه، ترابزون هر سال فندق‌های باکیفیتی تولید می‌کند که هزاران تن از آن‌ها به نقاط مختلف جهان صادر می‌شود. همچنین، به‌خاطر نزدیکی آن به خط ساحلی، صنعت ماهی‌گیری نیز در منطقه رواج بسیاری دارد و تاثیر آن را در غذاهای محلی نیز می‌توان مشاهده کرد.

 

ترابزون؛ ترکیه

ترابزون، شهری بسیار زیبا و تماشایی است و از طبیعی نفس‌گیر برخوردار است. قله‌های شهر محل خرابه‌های باستانی و ارزشمندی از دوران روم شرقی است که برج و باروهای متعدد آن را همه‌جا می‌توان مشاهده کرد. کلیسای قرون‌وسطایی ایاصوفیه (Hagia Sophia) که بعدها به مسجد تبدیل شد و صومعه سوملا (Sumela Monastery) که یادگار دوران بیزانس است و مشرف به دره آلتیندره (Altindere: دره‌ای که از جاذبه‌های توریستی منطقه به شمار می‌آید)، هر دو از نشانه‌های تاریخ کهن این منطقه هستند؛ نشانه‌های جهان مدرن را نیز می‌توان در پارک-میدان آتاتورک (Ataturk Alani)، میدان اصلی و شلوغ شهر ترابزون، مشاهده کرد. مجسمه‌ بزرگی از آتاتورک در میان این میدان (در شهر به نام Meydan شناخته می‌شود) وجود دارد و دورتادور آن فروشگاه‌ها و بسیاری از رستوران‌ های ترابزون به چشم می‌خورد. این میدان، محل تجمعات شهری است.

راهنمای سفر به ترابزون، شما را با این شهر، جاهای دیدنی ترابزون، هزینه‌های سفر به ترابزون، بهترین محل برای اقامت در طول سفر به ترابزون و غذاهای محلی آن آشنا می‌کند.

 

اطلاعات ضروری ترابزون

ترابزون؛ ترکیه

اختلاف ساعت با تهران

ترابزون در منطقه‌ زمانی UTC/GMT +3 قرار دارد و ساعت رسمی آن نیم ساعت از ساعت رسمی تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

ترکی استانبولی

واحد پول

لیر ترکیه (₺)؛ برابر با ۰٫۱۸ دلار آمریکا.

نوع برق شهری

ولتاژ استاندارد ترکیه، ۲۲۰ ولت با فرکانس استاندارد ۵۰ هرتز است. دو شاخه‌ها و پریزهای رایج در کشور ترکیه، متعلق به نوع F هستند که عکس‌های آن را در ادامه می‌بینید. پریزهای نوع F با دو شاخه‌های نوع C و E نیز سازگار هستند. مسافر ایرانی در ترکیه نیاز به مبدل ولتاژ برای لوازم برقی خود نخواهد داشت.

کشور: ترکیه