تور بهشت گمشده

تور ویژه طبیعتگردی بهشت گمشده

جزییات تور

شهر مبدأ: تهران
محل حرکت تور: تهران
درجه سختی: متوسط
محدوده سنی: ۶۰-۲

پکیج تور

بلیط رفت و برگشت
ترانسفر به هتل
اقامت در هتل
وعده غذایی
بیمه مسافرتی

کشورهای مورد بازدید:

شهرهای مورد بازدید:

شرح

بهشت گمشده شیراز

آبشارهای تنگ بستانک در میان درختان سبز و صخره ها

شیراز یکی از زیباترین شهرهای ایران است که در فصل‌های مختلف سال به‌خصوص در اردیبهشت ماه مسافران بسیاری را به خود جلب می‌کند. شیراز را در بهار بهشت ایران لقب داده‌اند و زیبایی‌های این شهر دراین فصل در وصف نمی‌گنجد؛ اما در نزدیکی این شهر و در شهرستان مرودشت، منطقه‌ای زیبا با طبیعت منحصربه‌فرد وجود دارد که از آن با عنوان بهشت گمشده شیراز یاد می‌کنند.

بهشت گمشده در بخش کامفیروز شهرستان مرودشت قرار دارد و نام اصلی آن تنگ بستانک است. ییلاق زیبا و سرسبز تنگ بستانک با صدای دلنشین آبشارهای روان و رودهای خروشان، نسیم ملایم و آفتاب دلچسب، مناظر کوهستانی و دشت‌های خرم، از زیباترین دیدنی های اطراف شیراز به شمار می‌رود و نام بهشت گمشده را از آن خود کرده است.

آبشار زیبا در منطقه تنگ بستانک از نمای بالا

منطقه تنگ بستانک از جمله مناطق حفاظت شده کشورمان در استان فارس است که گردشگران بسیاری در طول سال برای بازدید از آن به این منطقه سفر می‌کنند. این منطقه در شمال غربی شیراز قرار دارد و پوشش گیاهی آن بسیار انبوه است. در گوشه و کنار بهشت گمشده می‌توانید مناظری زیبا از آبشارهای کم ارتفاع ببینید که آب فراوانی دارند و در بخش‌های مختلف کوهپایه‌ای روان شده‌اند. محیط اطراف این منطقه ظرفیت‌های بالایی برای کوهنوردی و جنگل‌نوردی دارند. در بسیاری از نقاط جنگلی به‌دلیل در هم پیچیدگی شاخه‌های درختان راهی برای عبور نور خورشید وجود ندارد و سایه‌هایی همیشگی این بخش‌ها را تاریک می‌کنند.

رودخانه جاری در میان درختان منطقه تنگ بستانک

روستای «دشتک» در شهرستان کامفیروز، نزدیک‌ترین روستا به تنگ بستانک است و می‌توانید در بازدید از این منطقه خوش آب و هوا، به این روستا نیز سری بزنید و از گشت و گذار در طبیعت زیبای آن لذت سفر خود را دوچندان کنید.

منطقه کامفیروز در مجاورت رشته کوه دنا قرار دارد و می‌توان آن را مهم‌ترین منطقه ییلاقی در اطراف شیراز دانست. در طول سال‌های اخیر این منطقه مورد توجه بیشتر نسبت به سال‌های قبل قرار گرفته است و گروه‌های مختلف طبیعت گرد و کوهنورد از این منطقه بازدید می‌کنند.

بهشت گمشده شیراز کجاست؟

رودخانه پلکانی در میان درختان سبز تنگ بستانک

بهشت گمشده یا تنگ بستانک در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از شمال غرب شیراز قرار گرفته است و گستره وسیعی به مساحت ۲۰ هزار هکتار را شامل می‌شود. ارتفاع این منطقه در نقاط مختلف بین ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر از سطح دریا تغییر می‌کند و ارتفاع متوسط دربیش‌تر قسمت‌ها در حدود ۲۰۰۰ متر از سطح دریا است.

بهشت گمشده در نزدیکی روستای دشتک در بخش کامفیروز شهرستان مرودشت قرار دارد. منطقه تنگ بستانک در جوار رشته کوه دنا قرار گرفته و پوشش جنگلی آن در دامنه کوه‌ها گسترده است. نزدیکی این منطقه ییلاقی و سرسبز به جاذبه‌های برجسته گردشگری در استان فارس، اهمیت تنگ بستانک را دوچندان می‌کند. 

 

علت نام‌گذاری بهشت گمشده

رودخانه پر آب میان تخته سنگ ها در تنگ بستانک

منطقه تنگ بستانک در میان شهرها و مناطق گرمسیر در استان فارس قرار دارد. رودهای روان، چشمه‌های پر آب، طبیعت سرسبز کوهستانی و جنگل‌های پر درخت در تنگ بستانک، این منطقه را به بهشتی زیبا تبدیل می‌کند و به همین دلیل گردشگران و مردم این منطقه از آن با عنوان بهشت یاد می‌کنند.

سرسبزی و زیبایی منحصربه‌فرد و ناشناخته بودن منطقه تنگ بستانک در طول سالیان دراز، سبب نامیده شدن این منطقه به نام «بهشت گمشده» یا «بهشت پنهان» شده است

از طرف دیگر تا پیش از سال ۱۳۶۰، این منطقه زیاد شناخته شده نبود و کمتر کسی از وجود این ییلاق سرسبز خبر داشت. ناشناخته ماندن این منطقه خوش آب و هوا باعث شد تا نخستین گردشگران و مردم محلی لقب بهشت گمشده را به این منطقه بدهند. تنگ بستانک را با نام «بهشت پنهان» نیز می‌شناسند. در حال حاضر تنگ بستانک یا بهشت گمشده از زیباترین ییلاق های نزدیک به جنوب ایران به شمار می‌رود.

پوشش گیاهی و جانوری بهشت گمشده

کشتزارهای سرسبز در اطراف منطقه تنگ بستانک

هوای مناسب و آب کافی باعث رونق کشاورزی و باغداری در بهشت گمشده یا تنگ بستانک شده است. در این منطقه درختانی مانند بادام، پسته، زرشک و بلوط رشد می‌کنند و محصول قابل توجهی دارند. انواع گیاهان دارویی نیز در جنگل‌های بهشت گمشده به چشم می‌خورند. در میان این گیاهان می‌توان به نمونه‌هایی مانند خارشتر، درمنه، شیرین بیان و گون اشاره کرد.

قرار گرفتن منطقه تنگ بستانک در حوزه آبریز رودخانه کر و سد درودزن، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این منطقه به شمار می‌رود. آب روستاهای اطراف بهشت گمشده نیز از این منطقه تامین می‌شود. کف دره تنگ بستانک را پوشش سنگی و صخره‌ای پوشانده است که بستری مناسب برای رویش درختان چنار، گردو و دیگر گیاهان سایه پسند پدید می‌آورد.

در طول مسیر دسترسی به بهشت گمشده از روستاهایی سرسبز با کوچه باغ‌های زیبا خواهید گذشت. کشتزارهای زیبا اطراف این منطقه را پوشانده‌اند و جنگل‌های بلوط بهشت گمشده پس از روستاهای سرسبز قرار دارند.

جانوران منطقه تنگ بستانک تنوع بالایی دارند. آب و هوای مناسب و رودخانه‌های پر آب و همیشه جاری حیوانات بسیاری را به این منطقه جذب کرده‌اند. در بهشت گمشده از انواع پرندگان شکاری گرفته تا مرال، خرس قهوه‌ای، سمور، سنجاب، روباه، میش، قوچ، بز وحشی و خرگوش، زندگی می‌کنند.

دیدنی های بهشت گمشده شیراز

آبشارهای زیبا بر فراز صخره ها در منطقه تنگ بستانک

در اطراف بهشت گمشده شیراز جاذبه‌های تاریخی و طبیعی برجسته‌ای وجود دارند که در سفر به این شهر می‌توانید برای بازدید از آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی اطراف تنگ بستانک می‌توان به رود کر، سد درودزن، آبشار مارگون و روستاهای زیبای اطراف این منطقه اشاره کرد.

رود کر بزرگ‌ترین رودخانه استان فارس است که نزدیک به ۲۸۰ کیلومتر طول دارد و در طول مسیر خود از «تنگ براق»، «سد درودزن»، «دشت رامجرد» و تنگ بستانک می‌گذرد و در نهایت به دریاچه بختگان می‌ریزد.

«دره تنگ براق» از دیگر جاذبه‌های طبیعی در نزدیکی تنگ بستانک است که در حدود ۴۵ کیلومتر با این منطقه فاصله دارد. تنگ براق یکی دیگر از ییلاق‌های زیبا در استان فارس و در نزدیکی شهر سده است که آبشارهای زیبا، رودخانه‌های پر آب و سنگ نوشته‌ای تاریخی از مهم‌ترین دیدنی‌های آن هستند. این منطقه در شمال غربی بهشت گمشده قرار دارد.

روستاهای اطراف تنگ بستانک، مناطق خوش‌آب‌و‌هوا و سرسبزی هستند که از زیباترین ییلاق‌های اطراف شیراز به شمار می‌روند. از میان روستاهای این منطقه می‌توان به «منگان»، «محجن آباد»، «دشتک» و «جیدرزار» اشاره کرد. با ورود به منطقه تنگ بستانک صدای آبشار توجه شما را به خود جلب می‌کند. اگر به‌دنبال صدای آب بروید، به سرچشمه آن خواهید رسید و مسیر دوراهی رودخانه پیش روی شما قرار می‌گیرد. یک راه شما را به روستای جیدرزار و دیگری به استخری طبیعی و زیبا خواهد رساند.